ÁYURVÉDA
„Věda života“

Ayurveda Ájurvéda je považována za nejstarší léčebný systém na světě. Zrodila se ve starobylé Indii před více než 5000 lety a většina dnes v západním světě známych přírodních léčebných systémů má své kořeny právě v ájurvédě, která klade důraz na prevenci a neustálou podporu zdraví za pomoci vyvážené stravy, prevence, pozitivního myšlení, životního stylu – správná strava a životní styl posilují tělo, mysl i ducha. Ájurvéda se nezaměřuje na nemoc, nýbrž se snaží po celý život podporovat energeticky vyvážený stav v lidském organismu – nemoc je stavem nerovnováhy. Pokud je tělo minimálné namáháno stresem a tok energie je vyrovnaný, je přirozený tělesný obranný systém velmi silný a je schopen chránit organismus proti chorobám.

Ájurvéda je schopna zcela nahradit západní medicínu. Existují případy, kdy je třeba léčit pomocí chirurgického zákroku, avšak i ty jsou v ájurvédě známy. Ájurvéda může pomoci i ve spojení se západní medicínou při léčení nemocného organismu a sice při chirurgickém zákroku. Existují však také onemocnění, chronické choroby, alergie, se kterými si západní medicína nedokáže poradit vůbec a v případě, že tato onemocnění léčí, nezaměřuje se na skutečné příčiny zdravotního problému – pouze potírá vnější symptomy, problém se objeví znovu ve stejné nebo jiné formě, většinou i závažnější.

Podle ájurvédské léčebné metody je třeba eliminovat nebo neutralizovat toxiny na fyzické i duševní úrovni. Jedná se o velice jednoduché, ale mimořádně účinné metody. Jedinečnou ozdravnou kúrou je panchakarma, detoxikační terapie, která zbavuje tělo nahromaděnýh toxických látek a je založena především na olejových masážích, bylinných koupelích, speciálním „jídelníčku“, který je „doporučen“ lékařem, podávání přrodních léků a dalších metodách. Jedná se o staletími ověřené techniky, jejichž účinky jsou mnohdy neuvěřitelné a blahodárně působí na lidský organismus. Tato detoxikační léčebná kúra napomáhá zmírnit nebo úplně odstranit mnoho chorob, obnovit ztracenou energii a schopnost koncentrace, zregulovat metabolismus a tímto docílit vyvážení organismu jako celku.

Ájurvédské léčebné metody jsou vhodné při zdravotních problémech jako :
kožní problémy, revnatismus, problémy krevního oběhu, nemoci dýchacího ústrojí poruchy zažívacího ústrojí, bolesti hlavy, nemoci páteře, kloubů a svalů, cukrovka a další.

I týdenní pobyt bude pro každého balzámem – stres, životospráva, životní prostředí, uspěchaná moderní doba a s tím související zdravotní problémy jako je nespavost, alergie, vysoky tlak, zažívací problémy atd. A jaké příjemné masáže na Vás čekají??


Masáž hlavy (Shiro Abhyanga)
Ajurvedický olej se vmasíruje do pokožky hlavy, olej pak absorbují vlasové kořínky. Zlepší se prokrvení hlavy, svaly a nervové provazce se uvolní. To přispívá k občerstvení těla a ducha, napětí se uvolní, odstraní se únava a zlepší se pleť. Masáž hlavy zvýší Prana, jemný aspekt Vata Dosha v těle.

Masáž obličeje (Muka Abhyanga)
Jemná hladicí masáž odstraňuje jemné napětí pod pletí. Tato komplexní masáž aktivuje hluboko ležící centra mozku, reflexní body, střed energie a prokrvení obličeje, aby došlo k celkovému uvolnění. Napětí v šíji a v oblasti ramen i obličeje se uvolní a proud energie od hlavy až k patě se znovu přivede do rovnováhy. Masáž těchto bodů působí na tkáň a zpětně pak na související spojené orgány.

Masáž celého těla (Abhyanga)
Masáž celého těla se provádí podle typu těla (např. Vata, Pita, Kapha nebo směs) různými oleji. Slouží k omládnutí, pečuje o pleť a svaly a pomáhá při problémech s otylostí, bolestí končetin a jinými bolestmi.

Masáž šíje, zad a ramenou (Griiva/Skandah Abhyanga)

Zvláštní bylinkový olej se vmasíruje do šíje a na ramena, aby se uvolnily svalové křeče, revmatické bolesti a odstranily stavy, podmíněné stresem, jelikož krk a oblast ramen je často ztuhlá a nehybná.

Masáž nohou (Pada Abhyanga ) s koupelí nohou (Padavagaha)

Při masáži nohou je kladen zvláštní důraz na citlivé body. Masáž provokuje reflexní účinek na vnitřní orgány a zároveň má i uklidňující a oživující účinek. Masáž nohou působí preventivně, rovněž při suchosti, necitlivých nohách, drsnosti, únavě a popraskaných patách. Osvědčila se při zmírnění akutních bolesti a zlepšuje držení a zdraví orgánů.

Masáž s peelingovým efektem (Udvartana)

Masáž se provádí se zvláštním lékařským olejem nebo s pastou ze semletých zrníček, čistí pleť a zlepšuje prokrvení v těle. Přispívá ke ztrátě váhy a odstraňuje nečistoty, které vyvolávají problémy, jako např. celulitida. Masáž je obzvláště účinná při Adipositas.

Bylinkový lisovník (bylinkové razítko) (Upanaha Sweda)

Tato procedura z bylinek, mléčné rýže nebo obilovin pomáhá proti otokům, bolestem, nastuzení a chřipce. Bylinkami naplněný sáček ze lnu se prohřeje párou a horký se nanáší na tělo.

Pichu

Tampon z bavlny se ponoří do teplého léčivého oleje a položí se na postižené místo na těle. Pichu pomáhá při bolestech, zánětech a ztuhlosti kloubů.

Piccichil

Piccichil je speciální forma masáže, při které ze silně napojené látky stále kape olej na těle, zatímco masér tělo jemně masíruje.

Zábal těla (Shariira Ubtan)

Speciální bylinková pasta na k revitalizaci nanášena na celé tělo.